Posted by on 4 grudnia 2018

Słyszeliście o super-autostradzie informacyjnej. Internet. Słyszeliście pojęcia bity , piksele , przepustowość , światłowody i rzeczywistość wirtualną . Czy jesteś przerażony, że niewiele wiesz o tych nowościach. Czerp komfort: nie jesteś sam. Pomimo starań niektórych organizacji medycznych o edukację swoich członków, rewolucja informacyjna zdaje się ominąć wielu lekarzy. Jeśli jesteś zainteresowany dogonieniem, zapoznaniem się z pojęciami i zrozumieniem niektórych pułapek rewolucji informacyjnej, oto dwie książki legendarnych postaci w tej dziedzinie, które mogą załatwić sprawę. Książki nie są bardzo techniczne, łatwe do zrozumienia i przyjemnie się czytają. Negroponte wyjaśnia w prosty sposób elementy zdigitalizowanych informacji, w jaki sposób informacje są kompresowane i przekazywane w Internecie oraz w jaki sposób zorganizowana jest sieć . Rapsodoryzuje przyszłość, w której wirtualna rzeczywistość, uproszczone interakcje z komputerami i agenci (programy komputerowe, które znają nasze osobiste potrzeby i preferencje dotyczące informacji) zwiększą nasze doświadczenie, zwiększą naszą wydajność i bez trudu zgromadzą dla nas dostosowane informacje i płynnie.
Pomimo swojej skłonności do eksploracji tego, co będzie, a raczej, co może być, Negroponte podaje wiele zastrzeżeń. Wskazuje na przykład, że jeśli rynek branży informacyjnej ma być superszybkim ośrodkiem informacji, komunikacja z komputerami będzie musiała być znacznie prostsza niż obecnie. I przyznaje, że nie wszystko jest różowe, gdy zbliżamy się do epoki elektronicznej. Przewiduje on, że cyfrowy wandalizm, piractwo komputerowe, kradzież danych i utrata miejsc pracy należą do poważnych zagrożeń. Negroponte, międzynarodowy konsultant ds. Organizacji i wykorzystania informacji, jest założycielem Media Lab w Massachusetts Institute of Technology. Jego książka jest zbiorem artykułów opublikowanych wcześniej w magazynie Wired.
Clifford Stoll zyskał sławę, gdy wyśledził hakerów, którzy włamali się do komputerów w Stanach Zjednoczonych i sprzedali informacje KGB. Stoll jest czymś w rodzaju reaktywacji. Jeden z pierwszych użytkowników Arpanetu (elektronicznego medium zaprojektowanego do podtrzymywania komunikacji w przypadku wojny nuklearnej i prekursora Internetu), Stoll teraz sceptycznie patrzy na korzyści płynące z komunikacji elektronicznej i koncentruje się na wielu swoich problemach. Jego orientacja jest taka sama jak w przypadku Negroponte. Obie metody ekstrapolują na podstawie ich obecnego wykorzystania i doświadczenia z Internetem, ale dochodzą do wielu różnych wniosków. Stoll nadal spędza wiele godzin w sieci w rozmowach elektronicznych, czytając wiadomości i przesyłając pliki z własnego komputera, ale jego uznanie, że niewiele informacji, które otrzymuje, doprowadziło go do napisania tej książki.
W luźnym, powtarzalnym stylu pokrytym anegdotami Stoll rzuca kilka ważnych tematów. Trudno zaprzeczyć, że wirtualna rzeczywistość, bez względu na to, jak doskonała, nie zastąpi doświadczeń w prawdziwym świecie. Inną jest to, że komunikacja oparta na komputerze jest znacznie gorsza od spojrzeń między osobami, grymasów, a nawet pomruków. (Każdy, kto oglądał pianistę w dobrej grupie jazzowej, przekazuje sygnały graczowi grającemu na trąbce, natychmiast rozpozna tę prawdę.) Trzecia – że obecnie – pobieranie informacji z Internetu jest często większym problemem niż jest warte Stoll narzeka na powolne przekazywanie informacji, nieregularne dostarczanie poczty elektronicznej, naruszenie prywatności, trudności ze znalezieniem i identyfikacją cennych informacji, zmarnowanie czasu na zastanowienie się, dlaczego jakiś program nie działa poprawnie (lub wcale), a niska jakość interfejsy człowiek-komputer. I radzi sobie z grą komputerową, przekierowaniem cennych funduszy przez szkoły i biblioteki na modne komputery oraz przesadnymi przewidywaniami polityków, prasy i informatyków, w tym pojęcia inteligentnego agenta . Myślę, że warto słuchać temu zamyślonemu nawróceniu i krytykowi.
Podobnie jak jedzenie, ćwiczenia i alkohol, Internet jest prawdopodobnie najlepiej używany z umiarem. Uważam, że lekarze powinni znać elektroniczną komunikację i odzyskiwanie danych. Równowaga poglądów dostarczona przez te dwie książki powinna pomóc im w podjęciu decyzji, ile z tych bitów powinno ugryźć.
Jerome P. Kassirer, MD

[więcej w: stopnie upośledzenia umysłowego tabela, cholecystografia, stomatolog gocław ]

Be the first to comment.

Leave a Reply