Posted by on 4 grudnia 2018

Nadreaktywność oskrzeli jest podstawową cechą astmy uważanej za składnik dziedziczny.1 Badania podłużne u dzieci wykazują, że nadreaktywność oskrzeli poprzedza astmę i jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy.2.3 Badania na ludziach i zwierzętach wykazały genetyczne objawy predyspozycja do nadreaktywności oskrzeli, 2-10, taka jak większa zgodność tej cechy u bliźniąt monozygotycznych niż u bliźniąt dwuzygotycznych.9,10 Nadreaktywność oskrzelowa na karbachol wydaje się być dziedziczona jako cecha autosomalna dominująca, 4 ale bimodalna dystrybucja reakcji oskrzeli na metacholinę nie jest kontrolowany przez pojedynczy gen.5 Chociaż badania te potwierdzają silną dziedziczną predyspozycję do nadreaktywności oskrzeli, regulacja genetyczna i położenie chromosomu tej cechy pozostają nieznane. Nadreaktywność oskrzeli towarzyszy zapalenie oskrzeli i skaza alergiczna u pacjentów z astmą. 11-19 Nawet u dzieci bez historii lub objawów atopii lub astmy nadreaktywność oskrzeli jest silnie związana z podwyższonymi poziomami IgE w surowicy. 17 Ostatnio i inni główny locus regulujący poziomy IgE w surowicy na chromosomach 5q31-q33.20,21 Ten region chromosomalny jest bogaty w geny kandydujące, z których wiele reguluje wytwarzanie IgE bezpośrednio lub pośrednio i wpływa na aktywację i proliferację komórek zaangażowanych w procesy zapalne związane z oskrzeniem nadreaktywność, alergia i astma. 11-19,22-28 Tak więc chromosom 5q31-q33 może również reprezentować region kandydujący do genetycznej regulacji nadreaktywności oskrzeli.
Chociaż badania populacyjne wyraźnie wykazują bardzo silny związek między atopią a nadreaktywnością oskrzeli, 17-19 nie mogą identyfikować wzorców dziedziczenia lub liczby zaangażowanych genów, wielkości ich efektów lub w większości przypadków ich lokalizacji29. Jednak analiza sprzężeń może ułatwić rozwarstwienie genetyki złożonych chorób, takich jak astma. 29 Aby wyjaśnić bliskie współzależności między nadreaktywnością oskrzeli a atopią, wykorzystaliśmy badania rodzinne, aby zbadać, czy te cechy są sprzeczne. Ponieważ główny gen regulujący IgE w surowicy został wcześniej zmapowany na chromosomie 5q31-q33,20,21, zbadaliśmy także, czy genetyczna podatność na nadreaktywność oskrzeli, wywołana przez histaminę, została pomnożona przez markery z tego regionu.
Metody
Zestawienie badań rodzin
Od początku lat 60. Beatrixoord, w pobliżu Groningen w Holandii, służył jako ośrodek rehabilitacyjny i regionalny ośrodek skierowania dla pacjentów z astmą i chorobami dróg oddechowych. W latach 1962-1970 oceniono 1284 pacjentów z obturacyjną chorobą dróg oddechowych, a ich objawy były stabilne klinicznie. Osiemdziesiąt cztery rodziny zostały wybrane przez zidentyfikowanie w każdym przypadku probanda z objawową astmą, która miała 45 lat lub młodszą i która miała nadreaktywność oskrzeli na histaminę w czasie pierwszego badania. [30]
Ocena kliniczna